Kas ir kubls?
Kā saka paši ražotāji, kubls ir labs relaksēšanās un veselības uzlabošanas pasākums jebkurā gadalaikā visai ģimenei un draugu pulciņam, turklāt, kas nav mazsvarīgi, – svaigā gaisā. Siltajā ūdenī ķermenis pakāpeniski uzkarst, bet galva visu laiku atrodas vēsumā. Līdzīgi kā parastajā pirtī, pēc kāda karsēšanās brīža var izkāpt un spirdzināties vēsā ūdenī, bet tad atkal doties atpakaļ kublā.
Kublu atkarībā no temperatūras var izmantot patstāvīgi kā karstā ūdens pirti, lai izkarsētos, vai kā atvēsināšanās baseinu pēc karstās gaisa (tvaika) pirts. Lai izkarsētos karstajā kublā, ūdens temperatūra tiek uzturēta 38–45 grādi. Tad cilvēka ķermenis tiek uzsildīts vienmērīgi un dziļi.
Šī ideja ir aizgūta no Japānas, kur kubls ir pirts tās tradicionālajā izpratnē. Tiesa gan, tur koka baļļa vai baseins biežāk novietoti iekštelpās. Tur to sauc par Furo (kubls vienai personai, ko parasti izmanto personīgai lietošanai mājās) vai Sento (neliels baseins, piepildīts ar karstu ūdeni, paredzēts vairākiem cilvēkiem).
Vieni no pirmajiem jauno kublā iešanas tradīciju pie mums sākuši ieviest viesu māju un lauku sētu saimnieki, piedāvājot karsēšanos kublā, lai radītu vēl lielāku atpūtnieku interesi par viņu pakalpojumiem. Ierastā pirts ir jau labi zināma un pārbaudīta vērtība, bet kubls kā jauna un daudziem vēl nezināma izklaide ir interesi rosinoša un aizrautīga.
Karstais kubls ir samērā viegli pārvietojama, to var noviet gandrīz jebkurā vietā, kas šķiet vispiemērotākā. Svarīgākais nosacījums ir tīra ūdens pieejamība. Par kurināmo parasti izmanto sausu malku. Neiesakām izmantot skaidu briketes.
Sagatavošana un kurināšana
Pirms lietošanas vienmēr vajadzētu kublu izskalot, ieteicams, ar karstu ūdeni. Ja tas sausā un karstā vasarā nav lietots ilgāku laiku, tad, kokam izžūstot, var rasties nelielas sūces.
Pirms krāsns iekurināšanas trauks noteikti jāpiepilda ar ūdeni vismaz tik daudz, lai šķidrums nosegtu cirkulācijas trubas.
Lai paātrinātu ūdens uzsilšanu un ūdens temperatūra būtu vienmērīga visā kubla dziļumā, ieteicams periodiski ūdeni apmaisīt ar koka airi un turēt kublu pārsegtu ar vāku.
Kublā iešana
Ja kublā ūdens vēl nav sakarsis, tad to var izmantot atvēsinošai peldei pēc parastās pirts. Īpaši labi ir ziemā, kad negribas krist ledusaukstā āliņģī, jo var atvēsināties mērenas temperatūras ūdenī. Ja tuvumā ir iespēja iegūt karstu ūdeni, tad laika ekonomijas nolūkā kublu var piepildīt ar jau iepriekš uzkarsētu ūdeni.
Pirms iekāpt karstajā kublā, noteikti vajadzētu nomazgāties dušā vai vismaz noskaloties.
Kad ūdens ir sakarsis tik daudz, ka var sākt izbaudīt kublu, vēl ieteicams pielikt krāsnī nedaudz malkas, lai ūdens temperatūra karsēšanās laikā nesamazinātos un siltais ūdens, kas sakrājies aiz sētiņas, nepārtraukti ieplūstu karsētavā.
Karsēšanās var notikt visdažādākajā secībā. To galvenokārt nosaka pašu atpūtnieku pašsajūta un apkārtējā vide.
Pēc kubla lietošanas no tā pilnībā jāizlej viss ūdens un jāatstāj atvērts noplūdes krāns.
Kubla iedarbība
Atšķirībā no pirts, kur pirtī gājēja galvai jāiztur daudz augstāka gaisa temperatūra nekā pārējām ķermeņa daļām, kublā ir pretēji – ķermenis atrodas karstumā, bet galva vēsumā, līdz ar to organismam tiek radīti labvēlīgi apstākļi siltuma uzņemšanai caur ādu un netiek pārslogota elpošanas sistēma. Viegluma sajūta, ko izjūt ķermenis, atrodoties ūdenī, nomierina nervu sistēmu un palīdz atjaunot spēkus.
Karstajā kublā var uzturēties arī ilgāku laiku, ik pa brīdim izkāpjot no ūdens un atvēsinoties.
Šīs procedūras neiesaka cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, ādas slimībām, kā arī grūtniecēm.
Der zināt
Kublā iešana palīdz norūdīties, stiprina imunitāti un ir profilaktiskas ārstēšanas līdzeklis, ja novērojami:
- vielmaiņas traucējumi,
- gripa,
- iesnas,
- nervu sistēmas traucējumi,
- reimatiskas izcelsmes sāpes.
Raksts iegūts no dažādiem interneta portāliem.